Исторически успех за На Ли - достигна финала в Париж

Поставената под номер 6 в основната схема На Ли се класира за първи път в кариерата си за финала на Откротото първенство на Франция по тенис. Тя победи с 6:4, 7:5 бившата лидерка в световната ранглиста Мария Шарапова (Русия) след час и 48 минути игра на централния корт "Филип Шатрие" в Париж. Това е втори финал за Ли в надпреварата от Големия шлем след този на Откритото първенство на Австралия в началото на годината, където загуби от Ким Клайстерс. Тя влиза в историята и като първата азиатска тенисистка, достигнала до битката за титлата във френската столица. Преди нея само Кимико Дате Крум (Япония) бе играла на 1/2-финалите през 1995 година. На финала Ли ще се изправи срещу победителката от мача между Франческа Скиавоне (Италия) и Марион Бартоли (Франция).

Двубоят бе оспорван от самото начало и двете тенисистки си размениха доста пробиви, като до голяма степен играта бе повлияна и от силния вятър. Ли бе по-активната състезателка на корта в началните минути и първа стигна до пробив за 2:0. Рускинята имаше 2 брейкпойнта в следващия гейм, но не се възползва от възможностите си. Заемащата 7-ото място в световната ранглиста китайка получи новшанс за пробив в шестия гейм, но вместо да увеличи преднината си, самата тя се пропука за 4:3. Последва нов пробив за Ли за 5:3, а сервирайки за сета, тя показа слабост и изпусна подаването си. Въпреки че не успя да затвори сета при собствен сервис, китайката го направи с пробив за 6:4 след точно 50 минути игра.

Във втората част имаше много възможности за пробив и пред двете тенисистки, но нервите на китайката се оказаха по-здрави и тя издебна подходящия момент, за да атакува съперничката си. Шарапова, в чиято колекция от титли от Шлема липсва само този от "Ролан Гарос", започна с пробив след доста продължителна борба в откриващия гейм на втория сет. В петия гейм мобилизираната до краен предел 24-годишна рускиня отово имаше брейкпойнт, но го пропиля и не успя да направи преднината си по-категорична. При 4:3 седмата в схемата Шарапова изпусна сервис гейма си и резултатът бе изравнен. До 12-ия гейм двете тенисистки успяваха да спечелят подаванията си, но точно тогава Ли стигна до възможност до пробив, а след двойна грешка на руската си съперничка тя реализира първия си мачбол за крайното 7:5.

Това бе осми сблъсък между На Ли и Шарапова и трета поредна победа за китайката. Тя остави в статистиката 1 ас, 3 двойни грешки, 23 непредизвикани грешки и 24 печеливши удари. От своя страна, Шарапова записа срещу името си 10 двойни грешки, 28 непредизвикани грешки и само 12 уинъра. Рускинята не реализира нито една директна точка от сервис.