Григор наказа първия си съперник в Австралия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Григор наказа първия си съперник в Австралия  (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Първата ракета на България Григор Димитров започна с победа участието си на Откритото първенство на Австралия по тенис. Заемащият 78-ото място в световната ранглиста хасковлия се наложи с 4:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:4 над представителя на Франция Жереми Шарди и така във втория кръг на първия за сезона турнир от Големия шлем Григор ще се изправи срещу десетия поставен Николас Алмагро (Испания). Той, от своя страна, се наложи над Лукаш Кубот (Полша) 1:6, 7:5, 6:3, 7:5.

Мачът започна с колеблив първи сервис-гейм за Григор, който успя да се измъкне от 15:40. Играта вървеше гейм за гейм без пробиви до 3:3, като двамата лесно печелеха подаванията си. В седмия гейм обаче се стигна до 30:40 в подаването на Димитров след страхотен уинър на Шарди. Григор успя да изравни - 40:40, но след нов мощен форхенд на французина българинът трябваше да отразява нов брейкпойнт. Григор обаче запази хладнокръвие и дочака грешка на съперника - дюс, след което с хубави сервиси успя да си вземе сервис-гейма и да поведе с 4:3. В следващия гейм Григор имаше три поредни брейкпойнта при 0:40, но ги пропусна и Шарди се спаси - 4:4. Ситуацията се повтори в следващия гейм, като този път Димитров изостана с 0:40, а бекхендът му в тези минути започна да се пропуква и Шарди реализира пробив за 5:4, което се оказа решаващо за съдбата на първия сет.

И вторият сет започна с труден сервис-гейм за Григор, но българинът си взе подаването. Веднага след това пред Димитров се откри точка за пробив при 30:40, но с мощен ас Шарди стигна до равенство и си взе гейма - 1:1. Григор взе следващия си гейм, след което най-сетне успя да реализира пробив и поведе с 3:1. В тези минути Димитров играеше отлично, а Шарди грешеше, и набързо резултатът стана 4:1 в полза на българина. Шарди намали на 2:4, въпреки че изоставаше с 0:30, но Григор продължаваше да играе стабилно в този сет и поведе с 5:2. Последва гейм на нула за Шарди, но малко след това Григор сложи точка на спора в сета, въпреки че имаше проблеми и при 30:40 трябваше да спасява пореден брейкпойнт.

Третият сет започна със сервис-гейм на нула за Шарди. Григор също спечели лесно първото си подаване в тази част, но и Шарди играеше стабилно. При 2:1 за французина обаче Григор отново се видя в беда - 0:40 при свой сервис. Българинът не се предаде, стигна до дюс, след това отрази още една точка за пробив и в крайна сметка се пребори за гейма си - 2:2. Следващият гейм се оказа ключов за развитието на сета. Григор пропиля 3 поредни брейкпойнта при 0:40, а след това още един, и Шарди някакси оцеля, за да излезе отново напред в резултата при 3:2. Това изглежда изнерви Григор, който на свой ред допусна изоставане с 0:40 в следващия си сервис-гейм и не успя да се спаси - 4:2 за французина. Шарди затвърди пробива и поведе с 5:2, пропусна два сетбола в следващия гейм, но с поредица от асове при 5:3 не даде шанс на българина и спечели третия сет.

Четвъртият сет бе равностоен, като първо българинът имаше своя шанс за пробив в четвъртия гейм. Григор обаче не се възползва, след което самият той трябваше да се измъква от 0:40 при собствен сервис в седмия гейм. Хасковлията издържа на напрежението и спаси подаването си. Юношеският шампион от "Уимбълдън" и US Open през 2008 година доведе сблъсъка до пети сет, след като осъществи така важния пробив за 6:4 и изравни частите - 2:2.

В решаващия пети сет Григор пръв изпусна подаването си за 2:3, но още в следващия гейм върна интригата и компенсира грешката си с пробив. В осмия гейм отново родният талант бе по-инициативният и агресивен тенисист на корт номер 8. 24-годишният Шарди трябваше да отразява нов брейкпойнт, но все пак се справи. Българинът нямаше никакъв проблем и взе сервис гейма си на нула за 5:4, а няколко минути по-късно реализира нов пробив след двойна грешка на френския си съперник. Така след 3 часа и 17 минути Григор си заслужи място в следващата фаза на надпреварата в Мелбърн.

Българинът приключи мача с 12 аса и 6 двойни грешки, докато 82-ият в света французин направи 19 директни точки от сервис и 8 двойни грешки. Непредизвиканите грешки на Григор бяха 38, а тези на опонента му с 11 повече. Най-добрият ни тенисист остави в статистиката 41 печеливши удара срещу 59 за Шарди. Това бе първи успех за Димитров срещу францизна от два мача. Предишната им среща бе на "Ролан Гарос" през миналата година, когато френският тенисист побеждава в три сета - 6:2, 6:4, 6:4.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача ГРИГОР ДИМИТРОВ - Жереми Шарди 4:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:4 - ТУК!!!