Григор отстъпи пред №10 в света (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Първата ракета на България Григор Димитров отстъпи пред 10-я в световната ранглиста Николас Алмагро в мач от втория кръг на Откритото първенство на Австралия с 6:4, 3:6, 7:6(4), 4:6, 0:6. Срещата продължи 3 часа и 29 минути, а хасковлията на два пъти излизаше напред в резултата. Точно преди последния решаващ сет обаче той почувства болки в дясното бедро, които явно оказаха влияние и въпреки че се върна на корта след медицински таймаут, силите не му достигнаха и Гришо се прости с по-нататъшно участие в първия турнир от Големия шлем за годината.

През първата част, продължила 47 минути, Григор показа много добра игра и движение по корта. Българинът направи четири аса и спечели всичките си 10 излизания на мрежата. Димитров започна колебливо срещата, като губеше подаването си с 15:40, но в крайна сметка спаси двата брекпойнта на Алмагро и успя да вземе гейма и да поведе в резултата. След това съперникът му спечели подаването си и в третия гейм реализира втория си брекпойнт, за да стигне до пробив. При 2:3 за испанеца обаче Димитров имаше няколко възможности да върне пробива и в крайна сметка се възползва от третата, с което изравни геймовете. Последваха няколко разменени подавания и при 5:4 за Григор, първата ни ракета стигна до два сетбола и успя да реализира още първия, за да излезе напред в сетовете.

Втората част отново започна равностойно, но Григор допусна пробив още в третия гейм, след като сам пропусна два брекпойнта при предишното подаване на Алмагро. Играта на българина не спореше и той загуби няколко дълги разигравания заради непредизвикани грешки. При резултат 3:5 и сервис на Григор, испанецът имаше два сетбола и въпреки че първата ни ракета успя да спаси първия, 10-ят в света все пак успя да изравни резултата - 1:1.

Третият сет започна обещаващо за Гришо, който поведе с 30:0 при подаване на Алмагро, но впоследствие загуби четири поредни точки и с това и гейма. Двамата съперници си размениха подавания и при 2:2, след чудесни излизания на мрежата, Димитров получи нова възможност за пробив, която не пропусна да реализира по блестящ начин. В следващия гейм Гришо допусна няколко грешки и това даде на съперника му брекпойнт, който обаче българинът спаси, а при последвалия авантаж взе и подаването си с ас и поведе с 4:2. Алмагро взе сервиса си в седмия гейм и веднага след това успя да върне пробива на Григор, за да изравни - 4:4. Двамата противници спечелиха последвалите си подавания и доведоха нещата до тайбрек, в който Григор показа повече характер и за пореден път силният му сервис му донесе успех. Той допусна само един минибрейк и взе тайбрека със 7:4, като по този начин излезе напред в резултата за втори път в мача.

В четвъртия сет играта на двамата тенисисти бе равностойна и двамата си взимаха подаванията. В четвъртия гейм нещата започнаха добре за хасковлията, който стигна до 30:0 при сервис на Алмагро, но после загуби четири поредни точки и не успя да се възползва от шанса си. При резултат 3:3 и сервис-гейм на Димитров, българинът нямаше късмет в разиграванията, а двойна грешка при 0:30 даде на съперника му три възможности за пробив. Григор спаси първата с великолепен диагонален форхенд, но след дълго разиграване изпрати топката в мрежата и така загуби подаването си. Алмагро не срещна проблем в следващия гейм и успя да поведе в резултата с 5:3. При подаването на българина, испанецът поведе с 15:40 и получи два сетбола, но Гришо показа завидно хладнокръвие и направи три аса в следващите четири точки, за да вземе сервиса си. В следващия гейм поставеният под номер 10 в основната схема отново стигна до два сетбола, а Димитров спаси първия със страхотен минаващ бекхенд. За втория обаче не му достигнаха сили. След дълго разиграване българинът изпрати топката в мрежата и така мачът навлезе в пети решителен сет.

Преди последната част първата ни ракета поиска медицински таймаут, заради болки в дясното бедро. Българинът се върна след около 5-минутна почивка, но по всичко личеше, че все още изпитва болка. Той не успя да вземе нито един гейм и отстъпи с 0:6.

Григор завърши срещата с 13 аса, а съперникът му - с 9. Българинът направи цели 49 уинърa, a за Алмагро печелившите удари бяха 43. Димитров приключи с 51 непредизвикани грешки срещу 39 за 10-я в света. Това бе първа среща между двамата тенисисти. За участието си в Australian Open Гришо спечели 33 300 долара и 45 точки в ранглистата, но имаше да защитава 70, което най-вероятно ще го смъкне с няколко места в класирането.