Серина не прости и на Азаренка по пътя към финала на "Уимбълдън"

За седми път в кариерата си бившата номер 1 в света Серина Уилямс (САЩ) ще участва на финала на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Поставената под номер 6 в схемата американка победи в изключително интересен 1/2-финален двубой световната номер 2 Виктория Азаренка (Беларус) с 6:3, 7:6(6) след час и 39 минути игра на централния корт в "Ол Ингланд Клъб". В битка за петата си титла от "Уимбълдън" Серина ще се изправи срещу поставената под номер 3 Агниешка Радванска (Полша), която по-рано днес отстрани с 6:3, 6:4 осмата в схемата Анжелик Кербер (Германия).

Мачът започна с равностойна игра от страна на двете 1/2-финалистки. С напредването на първия сет обаче поставената под номер 2 в основната схема Азаренка започна да изпитва трудности при собствените си подавания. Серина пък нижеше ас след ас и взимаше сервис геймовете си на нула. При 4:3 30-годишната американка получи две възможности за пробив и се възползва за 5:3. След това тя бе безкомпромисна при подаването си и след 33 минути игра спечели първия сет. По-малката от сестрите Уилямс остави в статистиката осем аса срещу нито един за Азаренка.

Във втората част носителката на 13 трофея на сингъл от Големия шлем продължи да се възползва по най-добрия начин от невероятния си сервис. В третия гейм 22-годишната Азаренка, за която това бе първи 1/2-финал на турнира в Лондон, трябваше да спасява два брейкпойнта. С невероятен ретур Серина остави безпомощна своята съперничка от Беларус и така реализира пробив за 2:1. В следващия гейм обаче Азаренка стигна до първата си възможност за пробив от началото на мача и въпреки че не се възползва веднага, при втория си шанс успя да изравни - 3:3. Шестата в света американка имаше брейкпойнт и в седмия гейм, но го пропусна. Тя обаче бе максимално концентрирана при собствените си подавания и не спираше да изстрелва неспасяеми удари.

Така вторият сет бе решен в тайбрек. В него силите бяха изравнени и резултатът се движеше точка за точка. Серина стигна до мачбол при 6:5 точки, но Азаренка демонстрира характер и я отрази. Само минута след това обаче тенисистката от Беларус прати топката в мрежата и даде на съперничката си нова възможност да сложи край на мача. Този път американката не прояви милост и с 24-ия си ас приключи спора в своя полза при 8:6 точки.

От своя страна, Азаренка пропиля чудесна възможност да стане първата представителка на Беларус, която достига до финала на третия за годината турнир от "Голямата четворка".

Това бе девети мач между двете тенисистки и осми успех за Уилямс. Серина завърши двубоя с 45 печеливши удара и 14 непредизвикани грешки. Тя постави и рекорд с реализираните 24 аса. Предишното най-добро постижение отново бе нейно притежание - 23 директни точки от сервис от мача в третия кръг срещу Цзе Чжън (Китай). При Азаренка, която е шампионка от Откритото първенство на Австралия през тази година, тези показатели бяха съответно 14 и 9. Тенисистката от Беларус записа в актива си сано една директна точка от сервис и 4 двойни грешки.