17 - нека титлите говорят сами

Каквото и да бъде казано, ще е излишно - броят на титлите говори сам по себе си. Роджър Федерер написа със златни букви поредната страница в историята на тениса. Поставеният под номер 3 в основната схема швейцарец спечели седмата си титла от Откритото първенство на Великобритания и своята рекордна 17-а в турнир от Големия шлем. Това се случи, след като той победи на финала на "Уимбълдън" представителя на домакините Анди Мъри с 4:6, 7:5, 6:3, 6:4 след 3 часа и 24 минути игра.

Днешният триумф на Федерер е специален и с това, че при обновяването на световната ранглиста в понеделник той ще се върне на лидерското място за първи път от 6 юни 2010 година. Така ще изравни рекорда на Пийт Сампрас от 286 седмици на върха в класацията на ATP и ще бъде вторият най-възрастен тенисист (30 години и 335 дни) след Андре Агаси (33 години и 131 дни), който официално е номер 1 в света. Със спечелването на титлата днес Федерер изравни и седемте трофея на Сампрас от турнира в Лондон - двамата имат най-много в "Оупън ерата". Статистиката говори красноречиво каква е успеваемостта на швейцареца в "Ол Ингланд Клъб" - седем успеха от осем финала. Единствената му загуба в решаващата битка на турнира е през 2008 година срещу Рафаел Надал.

От своя страна, Мъри не успя да донесе дългоочаквания трофей на зажаднялата Великобритания. Представител на домакините не е печелил престижния турнир от далечната 1936 година, когато това успява да стори Фред Пери. След четири участия на мейджър финали Анди все още чака своя момент - първия триумф в надпревара от "Голямата четворка".

Двубоят започна доста динамично и с много агресивна игра на Мъри. 25-годишният шотландец осъществи пробив още в първия гейм, след което се възползва от чудесния си форхенд, за да затвърди преимуществото си - 2:0. С напредването на мача геймовете ставаха все по-оспорвани и в почти всеки един от тях се стигаше до равенство 40:40. Печелившите удари на Федерер от бекхенд дадоха резултат в четвъртия гейм, когато той успя да върне пробива, а с това и интригата. Малко по-късно при 4:3 бившият номер 1 в света имаше два брейкпойнта, но ги пропусна, а няколко минути след това самият той бе пробит. Мъри взе подаването на съперника си за 5:4, а след чудесен сервис гейм и 57 минути игра спечели и първия сет с 6:4.

Втората част бе изпълнена с напрежение, но и с майсторски изпълнения от страна и на двамата тенисисти. Федерер залагаше често на тактиката в близост до мрежата, като блесна и с няколко великолепни смача. Шотландският му опонент пък залагаше на стабилност в сервиса и бомбените форхенди. Швейцарецът пръв стигна до възможност за пробив във втория гейм, но я пропиля. При 2:2 и пред Мъри се отвориха два шанса, но той също не се възползва. Непредизвиканите грешки на Федерер от форхенд зачестиха и те му донесоха неприятности в деветия гейм, когато трябваше да отразява два брейкпойнта. Маестрото от Базел се справи с тази задача, след което нанесе своя удар в сета. С чудесна игра на мрежата Федерер сломи противника си и реализира така важния пробив за 7:5, с което израви резултата в сетовете. В последните геймове на тази втора част Мъри на няколко пъти показа с изражението на лицето си, че изпитва болки в лявото бедро, които очевидно затрудняваха движението му по корта.

В началото на третия сет капризното време в Лондон напомни за себе си. При 1:1 и 40:0 при сервис на Федерер заваля дъжд. Това принуди организаторите на турнира да прекъснат финалния мач за около 40 минути, за да може Централният корт в "Ол Ингланд Клъб" да бъде покрит с подвижния покрив. След подновяването на играта Федерер взе подаването си без проблеми. Голямата драма в сета бе в продължилия близо 20 минути шести гейм. Мъри водеше с 40:0 при собствен сервис, но допусна изравняване. Шотландецът успя да спаси цели шест възможности за пробив, но при седмата се пропука - 2:4. Печелейки без особени трудности подаванията си, Роджър приключи частта в своя полза при 6:3 и така се доближи само на сет от седмата си титла на "Уимбълдън".

В четвъртия сет сякаш интригата липсваше. Поставеният под номер 4 в схемата Мъри не намираше начин да се противопостави на атакуващия стил и класните изпълнения на опонента си. Въпреки че шотландецът имаше брейкпойнт във втория гейм, той не успя да го реализира, а малко по-късно бе наказан за това. Федерер направи пробив за 3:2 и тази разлика се оказа напълно достатъчно, за да спечели сета, мача, а с това и трофея. Швейцарецът пропусна един мачбол при 5:4, но при втория грешка нямаше.

Това бе 16-и сблъсък между двамата тенисисти и вече има баланс в победите - по осем. Федерер, чиято последна титла от Шлема бе от Откритото първенство на Австралия през 2010 година, завърши днешния финал с 12 аса, 62 печеливши удара и 38 непредизвикани грешки. При Мъри директните точки от сервис бяха 16, уинърите - 46, а непредизвиканите грешки - 25. Швейцарецът остави в статистиката 3 двойни грешки, докато при шотландеца тя бе една.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ТРИУМФА НА ФЕДЕРЕР НА "УИМБЪЛДЪН" МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!