След много крясъци и битка Азаренка за първи път на финал в Ню Йорк

За първи път в кариерата си Виктория Азаренка (Беларус) достига до финала на Откритото първенство на САЩ по тенис. Лидерката в световната ранглиста победи в изключително шумен 1/2-финал шампионката от надпреварата през 2006 година Мария Шарапова (Русия) с 3:6, 6:2, 6:4 след 2 часа и 42 минути игра. Така поставената под номер 1 в основната схема Азаренка ще се изправи на финала срещу спечелилата двубоя между Серина Уилямс (САЩ) и Сара Ерани (Италия), който е по-късно тази нощ.

Двете тенисистки заложиха на разиграванията от основната линия. Шарапова се оказа по-концентрирана в началните минути и логично реализира пробив за 2:0. Доминацията на 25-годишната рускиня продължи и тя измъкна подаването на Азаренка и в шестия гейм. След две поредни двойни грешки на Шарапова лидерката в световната ранглиста успя да върне единия пробив за 2:5. Сервирайки за сета, Маша отново показа колебание и трябваше да отразява два брейкпойнта. Тя се справи и въпреки че пропусна един сетбол, все пак спечели частта с ас за 6:3 след 40 минути игра на централния корт "Артър Аш Стейдиъм".

Във втория сет пробивите бяха общо четири. Отново носителката на четири титли от Големия шлем взе ранната инициатива. Шарапова стартира с пробив за 1:0, но още в следващия гейм самата тя се пропука, въпреки че показа чудесна игра в защита. 23-годишната Азаренка осъществи още един пробив за 3:1, а няколко минути след това - в седмия гейм, трябваше да спасява два брейкпойнта и се справи. При 5:2 действащата шампионка от Откритото първенство на Австралия обърна сервис гейма на Шарапова от 0:40 и с нов пробив за 6:2 сложи край на сета.

В решаващата част Азаренка определено печелеше далеч по-лесно сервис геймовете си, докато руската й опонентка няколко пъти трябваше да отразява точки за пробив. Шарапова бе опряна до стената в четвъртия гейм, но спаси три брейкпойнта и измъкна подаването си. В петия гейм състезателката от Беларус демонстрира стабилна игра в защита и макар и по-трудно, спечели сервис гейма си. Мъките на Шарапова продължаваха, а крясъците на двете тенисистки ставаха все по-силни с напредването на двубоя. При 4:5 рускинята спаси един мачбол, но при втория не издържа, допусна пробив и се прости с надеждите за втори финал на последния за сезона турнир от Големия шлем.

Това бе десети сблъсък между двете тенисистки и шеста победа за Азаренка. Световната номер 1 остави в статистиката 19 печеливши удара и още толкова непредизвикани грешки. Тя не направи ас, но се отчете с 5 двойни грешки. При Шарапова директтните точки от сервис бяха 8, а двойните грешки - 10. Рускинята пласира цели 44 уинъра, но завърши и с доста непредизвикани грешки - 42 .